facebook web

PORF opublikował dane dotyczące rynku biurowego w Warszawie za II kwartał 2017 roku

PORF opublikował dane dotyczące rynku biurowego w Warszawie za II kwartał 2017 roku

Polish Office Research Forum opublikował dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za drugi kwartał 2017 roku. Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków (CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills) dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, liczby i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

  • Na koniec I połowy 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 5 161 100 m kw.
  • Od początku 2017 roku na stołeczny rynek dostarczono ok. 131 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tylko w drugim kwartale rynek zwiększył swoje zasoby o 47 200 m kw. zrealizowane w 6 projektach, z których największym była modernizacja budynku Ethos (12 100 m kw. powierzchni biurowej)
  • Na koniec czerwca br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 13,9% (spadek o 0,1 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 1,5 pp. w odniesieniu do porównywalnego okresu w roku ubiegłym), co oznacza, że dostępność powierzchni biurowej wynosiła 715 800 m kw. W centrum współczynnik pustostanów wyniósł 13,2%, natomiast poza centrum miasta sięgnął 14,3%.
  • Od początku 2017 roku, popyt na powierzchnię biurową w Warszawie wyniósł 391 400 m kw. W drugim kwartale na stołecznym rynku wynajęło się 200 500 m kw. Najwyższą aktywność odnotowały strefy: Centrum (64 000 m kw.) i Mokotów (48 500 m kw.).
  • Pomiędzy styczniem a czerwcem 2017 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom - 56%. Renegocjacje odpowiadały za 28% zarejestrowanego popytu, a ekspansje – 16%. Transakcje typu pre-let odpowiadały za prawie 17% zapotrzebowania na powierzchnię biurową.
  • Wśród największych transakcji zawartych w pierwszej połowie 2017 roku, można wymienić odnowienie umowy najmu powierzchni przez Bank Millenium w Harmony Office Centre (18 300 m kw.), umowę przednajmu Citi Service Center Poland w Generation Park X (13 600 m kw.), ekspansję połączoną z odnowieniem umowy Alior Banku w Łopuszańska Business Park (13 400 m kw.), oraz ekspansję połączoną z odnowieniem umowy AstraZeneca w budynku Postępu 14 (13 200 m kw.).

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Wspiera klientów w podejmowaniu decyzji wpływających na sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy i spędzają wolny czas. Dogłębna znajomość rynków lokalnych oraz globalna perspektywa naszych 45 tysięcy pracowników w ponad 70 krajach, a także wykorzystanie unikalnej platformy nowoczesnych rozwiązań, pozwalają najemcom i inwestorom na optymalizację wartości nieruchomości. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych na świecie. Jej przychody są szacowane na 6 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą pośrednictwo w wynajmie powierzchni, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie obiektami (C&W Services), globalna obsługa najemców, zarządzanie inwestycjami i aktywami (DTZ Investors) oraz usługi w zakresie realizacji projektów i inwestycji deweloperskich, reprezentacji najemców, wyceny i doradztwa. W 2017 roku firma Cushman & Wakefield obchodzi stulecie swojej działalności – od 100 lat pomaga klientom w osiąganiu celów biznesowych. Więcej informacji na stronach www.cushwakecentennial.com i www.cushmanwakefield.com oraz na Twitterze: @CushWake.

Załączniki

PORF logo
finalPORF Warsaw_Press Release Q2 2017 ENG.pdf
finalPORF Warsaw_Press Release Q2 2017 PL.pdf

Kontakt dla mediów