facebook web

Hines Polska sprzedaje kompleks Proximo inwestorowi z Czech

Hines Polska sprzedaje kompleks Proximo inwestorowi z Czech

Hines, międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości, sprzedała warszawski biurowiec Proximo czeskiej firmie Reico, należącej do Erste Group. Przy transakcji sprzedającemu doradzały: międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield oraz firma prawnicza Dentons.

Proximo to nowoczesny kompleks o wysokim standardzie zlokalizowany w Warszawie, przy Rondzie Daszyńskiego, w dynamicznie rozwijającym się Centralnym Obszarze Biznesu, na Bliskiej Woli. To pierwsza transakcja dotycząca nowego biurowca w okolicy Ronda Daszyńskiego i jednocześnie pierwszy zakup czeskiego inwestora w Polsce.

Na kompleks Proximo składają się dwa budynki biurowo-usługowe wyróżniające się wysokim standardem, estetyką i funkcjonalnością oraz oferujące łącznie 46 300 m kw. powierzchni biurowej i 2650 m kw. powierzchni handlowo-usługowej. Przedmiotem transakcji był pierwszy etap obejmujący 28 385 m kw. Budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna Rolfe Judd, a o wystrój wnętrz zadbało włoskie biuro projektowe Pininfarina. Budynek otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”.

Położenie Proximo w bliskim sąsiedztwie centrum Warszawy, tuż przy II linii metra (wyjście z budynku prowadzi prosto do stacji metra Rondo Daszyńskiego), tramwajów i autobusów czyni z kompleksu jeden z najlepiej skomunikowanych obiektów w stolicy.

- Proximo to charakterystyczny budynek przy Rondzie Daszyńskiego i kolejna prestiżowa inwestycja Hines Polska. Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy współpracować z firmą Hines przy tej transakcji, dzięki której do Polski napłynął nowy kapitał i która potwierdza popularność Warszawy jako lokalizacji inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Soren Rodian Olsen, Partner, Dział Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield, Polska.

Za transakcję po stronie kupującego odpowiedzialne były firmy CMS i CBRE.

O Hines

Hines jest prywatną firmą specjalizującą się w prowadzeniu inwestycji na rynku nieruchomości na całym świecie. Firma została założona w 1957 roku i obecnie posiada biura w 189 miastach w 20 krajach. Hines zarządza aktywami o wartości ok. 96,5 mld USD, w tym aktywami o wartości 48,5 mld USD jako inwestor oraz portfelem o wartości 48 mld USD jako zarządca nieruchomości. Obecnie Hines realizuje 114 projektów deweloperskich na całym świecie. Dotychczas firma wybudowała, zmodernizowała lub nabyła 1206 nieruchomości o powierzchni ponad 36,2 mln m kw. Portfel dotychczasowych realizacji deweloperskich firmy obejmuje 533 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 19,7 mln m kw. Jako inwestor z bogatym doświadczeniem w inwestowaniu w nieruchomości wszelkich typów, na różnych rynkach i przy odmiennych poziomach ryzyka, stosujący przy tym nowatorskie rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, Hines jest obecnie jedną z największych i najbardziej renomowanych firm na globalnym rynku nieruchomości. Więcej informacji na stronie www.hines.com

O Reico

REICO investiční společnost České spořitelny, as (REICO IS ČS) powstała w Pradze w 2006 r. i jest w 100% zależna od Česká spořitelna, należącej do międzynarodowej grupy Erste Group AG. Główną działalnością REICO IS ČS jest świadczenie usług inwestycyjnych na rynku nieruchomości, oferowanie instrumentów inwestycyjnych na rynkach kapitałowych i zarządzanie aktywami w funduszach, zwłaszcza na terenie Czech i Słowacji.

REICO IS ČS zarządza najstarszym i największym funduszem nieruchomościowym na czeskim rynku CS Real Estate Fund, którzy w 2011 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Inwestycja Roku” od Fincentrum (fundusze mieszane i nieruchomościowe).

REICO IS ČS  podlega nadzorowi Narodowego Banku Czeskiego.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Wspiera klientów w podejmowaniu decyzji wpływających na sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy i spędzają wolny czas. Dogłębna znajomość rynków lokalnych oraz globalna perspektywa naszych 45 tysięcy pracowników w ponad 70 krajach, a także wykorzystanie unikalnej platformy nowoczesnych rozwiązań, pozwalają najemcom i inwestorom na optymalizację wartości nieruchomości. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych na świecie. Jej przychody są szacowane na 6 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą pośrednictwo w wynajmie powierzchni, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie obiektami (C&W Services), globalna obsługa najemców, zarządzanie inwestycjami i aktywami (DTZ Investors) oraz usługi w zakresie realizacji projektów i inwestycji deweloperskich, reprezentacji najemców, wyceny i doradztwa. W 2017 roku firma Cushman & Wakefield obchodzi stulecie swojej działalności – od 100 lat pomaga klientom w osiąganiu celów biznesowych. Więcej informacji na stronach www.cushwakecentennial.com i www.cushmanwakefield.com oraz na Twitterze: @CushWake.

Załączniki

Warszawa Proximo 2
Warszawa Proximo
Soren Rodian Olsen
informacja_prasowa_Proximo w rękach Czechów.pdf
press release_Hines Polska sold Proximo to a Czech investor.pdf

Kontakt dla mediów