facebook web

Łódzka siedziba Clariant jeszcze większa

Łódzka siedziba Clariant jeszcze większa

Firma dobiera 1 000 mkw. powierzchni biurowej w projekcie wielofunkcyjnym Monopolis – jednej z największych i najciekawszych rewitalizacji we współczesnej historii Łodzi.

Clariant, wiodący szwajcarski koncern chemiczny, zdecydował się na powiększenie swojej siedziby w łódzkim Monopolis o dodatkowe 1 000 mkw. Tym samym powierzchnia biura firmy w zabytkowych przestrzeniach dawnego Monopolu Wódczanego urośnie do niemal 5 000 mkw. Clariant wprowadzi się do kompleksu już w połowie przyszłego roku. W procesie negocjacji inwestorowi kompleksu Monopolis – Virako – doradzali eksperci z JLL, natomiast najemcy – firmie Clariant – Cushman & Wakefield.

W historycznych przestrzeniach Monopolis Clariant zlokalizuje centrum usług wspólnych. To tutaj będą prowadzone projekty biznesowe z obszaru zakupów, logistyki i finansów dla międzynarodowych klientów firmy. Będzie to jedyne tego typu centrum Clariant w Polsce i jedna z trzech tego typu jednostek firmy na świecie. W łódzkiej siedzibie już dzisiaj pracuje prawie 300 osób.

„Na skonsolidowanie naszych biur i przeniesienie ich do rewitalizowanych przestrzeni Monopolis zdecydowaliśmy się na początku roku. Jednakże bardzo dynamiczny rozwój firmy sprawił, że już teraz powierzchnia 4 000 mkw. okazuje się niewystarczająca. Bardzo się cieszę, że nasza firma zdecydowała się na biuro w pofabrycznej zabudowie i przyczyni się do aktywizacji tego historycznego miejsca” - mówi Paweł Pańczyk, prezes zarządu Clariant Services.

Pierwszy etap kompleksu Monopolis zostanie otwarty już latem przyszłego roku. Jako pierwsze zostaną oddane budynki zabytkowe, pofabryczne o łącznej powierzchni ponad 10 000 mkw. w tym znajdujący się w centralnej części inwestycji, trzypiętrowy gmach o powierzchni biurowej 7 200 mkw. To właśnie tutaj powstanie nowa siedziba firmy Clariant. Oprócz części biurowej pierwsza faza inwestycji obejmie również powierzchnię gastronomiczną i usługową, teatr oraz klub dla dzieci.

„Staramy się patrzeć na miejsce pracy oczami naszych klientów i kreować przestrzeń odpowiadającą na potrzeby nowoczesnych firm. W biurze spędzamy przecież większą część dnia. Monopolis proponuje elastyczne powierzchnie biurowe, ale też kreuje nową, wartościową tkankę miejską. Stawiamy na funkcje miastotwórcze z licznymi restauracjami, kawiarnią, ale również teatrem - otwartymi zarówno dla pracowników biur, jak i wszystkich mieszkańców miasta. Monopolis będzie tętniło życiem nie tylko podczas godzin pracy, ale o każdej porze dnia, przez cały tydzień” - komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

„Na rynku obserwujemy coraz większe zainteresowanie najemców oryginalnymi przestrzeniami biurowymi ulokowanymi w projektach wielofunkcyjnych. Decyzja firmy Clariant o otworzeniu nowej siedziby w budynku dawnej rozlewni to strzał w dziesiątkę i zachęta dla innych łódzkich inwestorów, aby iść podobną drogą. To jednocześnie potwierdzenie atrakcyjności lokalizacji biznesowych przy tzw. Centralnej Osi Łodzi, szczególnie na linii od Al. Kościuszki do tzw. skrzyżowania marszałków, czyli przecięciu ulic Piłsudskiego i Śmigłego Rydza” - mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

„Firma Clariant konsekwentnie realizuje ambitną strategię rozwoju. A Monopolis, wyjątkowa inwestycja, z niesamowitą historią, jak widać spełnia oczekiwania najbardziej wymagających najemców, do których z pewnością można zaliczyć szwajcarski koncern. Dynamika Clariant świadczy o dużym potencjale łódzkiego rynku. Z niecierpliwością czekamy na informacje o kolejnych, równie imponujących inwestycjach”, dodaje Zuzanna Krech, Starszy Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Monopolis – w duchu miasta

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie ponad 29 000 mkw. powierzchni, w tym 24 000 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej.

Projekt Monopolis opracowany został przez uznaną polską pracownię Grupę5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Generalny wykonawca pierwszego etapu inwestycji – Budimex – rozpoczął prace budowlane w lutym tego roku. Realizacja wszystkich trzech etapów ma potrwać do 2020 r. JLL, reprezentujący Virako w transakcji z Clariantem, jest też wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację całego kompleksu.

O CLARIANT

Clariant, światowy lider w branży chemii specjalistycznej, przyczynia się do tworzenia wartości dzięki innowacyjnym i zrównoważonym rozwiązaniom dla klientów z wielu sektorów. Jednocześnie  badania i rozwój spółki koncentrują się na kluczowych trendach. Należą do nich efektywność energetyczna, surowce odnawialne, mobilność bezemisyjna i zachowanie ograniczonych zasobów naturalnych. Główna siedziba spółki mieści się w Szwajcarii. W Polsce Clariant jest obecny w 4 miastach, w których zatrudnia prawie 400 pracowników. W Łodzi zlokalizowane jest jedno z globalnych Centrów Usług Wspólnych, które jest odpowiedzialne za obsługę klientów i partnerów biznesowych z Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Więcej informacji na: www.clariant.com

O VIRAKO

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie - nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre - to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Do grona najemców Forum 76 należą m.in.: Deloitte, Magellan, Airbus Helicopters Polska, Santander, Millennium, BGŻ BNP Paribas.

O JLL

JLL (NYSE: JLL) to wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Misją JLL jest zredefiniowanie sektora nieruchomości komercyjnych, stwarzanie najlepszych możliwości biznesowych i atrakcyjnych, komfortowych przestrzeni sprzyjających realizowaniu celów. W ten sposób firma przyczynia się do budowania lepszej przyszłości dla swoich klientów, pracowników oraz społeczności, w których działa. JLL jest spółką z listy Fortune 500 zatrudniającą ok. 86 000 osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 300 oddziałów na całym świecie. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Jones Lang LaSalle Incorporated. Więcej informacji znajduje się na stronie ir.jll.com

O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Wspiera najemców i właścicieli nieruchomości w realizacji ich planów biznesowych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości oraz zatrudnia 48 tysięcy pracowników w ok. 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2017 roku jej przychody wyniosły 6,9 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji na stronie www.cushmanwakefield.pl oraz na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Zuzanna Krech
Monopolis.jpg
Monopolis_1.jpg
Monopolis_2.jpg
Monopolis_3.jpg
2018-11-23_Clariant to expand its office in Łódź_news release.pdf
2018-11-23_Łódzka siedziba Clariant jeszcze większa_informacja prasowa.pdf

Kontakt dla mediów