Rekordowy początek roku – nowe rynki bardziej aktywne

Rekordowy początek roku – nowe rynki bardziej aktywne
  • W pierwszej połowie 2015 odnotowano silny popyt na rynku magazynowym. Wynajęto 1,3 miliona m kw., co stanowiło najlepszą pierwszą połowę roku w historii.
  • Deweloperzy pozostali aktywni, oddając do użytku 491 tys. nowej powierzchni w pierwszej połowie 2015 roku, z czego najwięcej w Poznaniu (183 tys. m kw.) i rekordowo dużo na rynkach o mniej ugruntowanej pozycji (113 tys. m kw.).
  • Rekordowo niskiej stopie pustostanów na poziomie 5,6% sprzyjają silny popyt oraz fakt, że większość inwestycji realizowana jest przez deweloperów w formule build-to-suit oraz w ramach umów przednajmu.

Według raportu DTZ Property Times Warehouse w pierwszej połowie 2015 roku utrzymał się popyt na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. Dobrej passie sprzyjały ekspansja sektora e-handlu i poprawa sytuacji ekonomicznej w krajach Unii Europejskiej, co z kolei wpłynęło na wzrost eksportu i krajowej produkcji, zwiększając zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.

Pod względem podpisania umów najmu było to najlepsza pierwsza połowa roku w historii. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wynajęto aż 1,3 miliona m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co było wynikiem lepszym o 7% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Najemcy z branży logistycznej byli najbardziej aktywni, zawierając ponad połowę wszystkich podpisanych nowych umów. W porównaniu do ubiegłego roku przeważają umowy na najem mniejszych powierzchni, w przedziale 5-15 tys. m kw., lecz są one bardziej wymagające dla wynajmujących pod względem dostosowania powierzchni. Popyt na mniejsze obiekty wynika ze zwiększonego zainteresowania najemców z sektora produkcji lekkiej.

– Największy popyt najemców w pierwszym półroczu 2015 roku zaobserwowano na Górnym Śląsku (18%), w centralnej Polsce (15%) i okolicach Warszawy, w Strefie III (14%) i w Strefie II (10%). Utrzymał się też wzrost zainteresowania najemców rynkami o mniej ugruntowanej pozycji – takimi jak Szczecin czy Rzeszów, gdzie rynek magazynowy dopiero zaczyna się rozwijać. Mniejsze ośrodki regionalne stanowiły w sumie aż 20% (253 tys m kw.) umów najmu, ustanawiając tym samym rekord – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w DTZ.

W odpowiedzi na utrzymujący się popyt najemców, deweloperzy oddali do użytku około 491 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej w pierwszej połowie 2015 roku, co stanowi najlepsze otwarcie roku od 2010. W rezultacie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zwiększyły się do 9,2 miliona m kw. Najwięcej powierzchni magazynowej oddano do użytku w Poznaniu (aż 183 tys. m kw.) i w Warszawie (90 tys. m kw.) – we wszystkich strefach. Natomiast największy, bo aż 20-procentowy wzrost podaży co do zasobów, był odnotowany w mniej rozwiniętych ośrodkach regionalnych, na czele z Lublinem i Szczecinem. Tam podaż osiągnęła rekordowe 113 tys. m kw. w pierwszej połowie 2015 roku.

Na początku pierwszej połowy 2015 roku w budowie znajdowało się kolejne 637 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej, z czego ponad dwie trzecie zostało już wynajęte. Wzrósł natomiast wskaźnik ilości powierzchni dostarczanej na rynek spekulacyjny: kształtuje się na poziomie 25-30%, co świadczy o podejmowaniu przez deweloperów większego ryzyka. Najwięcej powierzchni w budowie na koniec drugiego kwartału 2015 roku znajdowało się na Górnym (ok. 132 tys. m kw.) i Dolnym Śląsku (ok. 111 tys. m kw.). Zdecydowanie więcej buduje się teraz w mniejszych ośrodkach regionalnych (140 tys. m kw.), w miastach takich jak Szczecin, Lublin i Rzeszów.

– Dzięki utrzymującemu się popytowi na powierzchnie magazynowe oraz realizacji nowych inwestycji w formule built-to-suit i w ramach przednajmu, stopa pustostanów nadal utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 5,6%. Ze względu na silny popyt najemców nie oczekujemy znaczącej zmiany tego trendu. Stopę pustostanów na poziomie 10% odnotowano tylko w Strefach I i II w Warszawie – dodaje Kamila Wykrota.

Silna konkurencja pomiędzy deweloperami wywołała presję na obniżenie efektywnej stawki czynszu, jednak wywoławcze stawki czynszów nie uległy istotnej zmianie w pierwszej połowie 2015 roku. Najemcy zapłacili najmniej za powierzchnie magazynowe w Warszawie w Strefie III (od 2,3 do 3 euro/m kw./miesiąc) i centralnej Polsce (od 2,5 do 3,8 euro/m kw./miesiąc), zaś najwięcej w warszawskiej Strefie I (od 5,0 do 5,5 euro/m kw./miesiąc) i w Krakowie (od 3,5 do 4,3 euro/m kw./miesiąc). W pozostałych regionach stawki czynszu utrzymały się na niezmienionym poziomie. Ze względu na spadającą stopę pustostanów i silny popyt najemców, w niektórych lokalizacjach (np. Region Poznania, Dolny Śląsk) wystąpić może wzrostowa presja na stawki czynszów. Jednocześnie możliwe są nieznaczne spadki czynszów w Strefach II i III w Warszawie.

 

 

Załączniki

DTZ Property Times Poland Warehouse H1 2015_PL.pdf

Kontakt dla mediów