facebook web

Rozwój rynku biurowego w Szczecinie przyśpieszy w 2019 roku

Rozwój rynku biurowego w Szczecinie przyśpieszy w 2019 roku

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje rynek biurowy w Szczecinie na koniec 2018 roku.

Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że rynek biurowy w Szczecinie już drugi rok z rzędu charakteryzuje się wysoką, bo prawie czterokrotne wyższą absorpcją netto powierzchni niż wynosi poziom nowej podaży. Najemcy muszą zatem poczekać na oddanie nowych inwestycji o łącznej powierzchni 48 000 mkw.

Szczecin to obecnie jeden z najmniejszych rynków biurowych Polsce, oferujący blisko 160 000 mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A zlokalizowanej głównie w centrum miasta. W 2018 roku zasoby biurowe powiększyły się tylko o jeden projekt – Black Pearl, który dostarczył 2 350 mkw. W 2019 roku do użytku oddanych zostanie 46 000 mkw. nowej powierzchni biurowej w takich projektach jak Posejdon, Cukrowa Office, Stettiner Business Center czy Kamienica Dohrma. Z kolei w 2020 roku oddany do użytku zostanie projekt Hanza Tower.

Budynek

Najemca

Powierzchnia

Typ umowy

Piastów Office Centre A

IAI

2 000

Ekspansja + Renegocjacja

Piastów Office Centre A

Arvato Polska

1 850

Renegocjacja

Oxygen

Macrobond Financial

1 700

Nowa umowa

Brama Portowa II

Poufny najemca

1 200

Nowa umowa

Oxygen

DGS

1 000

Ekspansja

Na koniec 2018 roku absorpcja netto w Szczecinie wyniosła blisko 10 000 mkw. i drugi rok z rzędu była prawie czterokrotnie wyższa niż poziom nowej podaży zarejestrowany w tym okresie. Doprowadziło to do dalszej kompresji wskaźnika powierzchni niewynajętej, który na koniec grudnia wyniósł 5,1% (-4,9 pp. r/r). Wśród wszystkich analizowanych rynków regionalnych, Szczecin jest miastem z najmniejszym wskaźnikiem dostępnej powierzchni biurowej.

- Szczecin swoją rosnącą popularność zawdzięcza coraz lepszej infrastrukturze drogowej tj. budowie trasy S6, która połączy Szczecin z Trójmiastem, Koszalinem oraz Słupskiem, a także połączeniom morskim i lotniczym. Na otwarcie swoich oddziałów w Szczecinie decydują się głównie firmy niemieckie i skandynawskie, głównie z branży IT. Obecnie w budowie jest 48 000 mkw. biur, z czego prawie połowę dostarczy Posejdon - projekt biurowo-handlowo-usługowy. W tym roku ma również zostać ukończony projekt rewitalizacji Kamienicy Dohrna, w pobliżu Dworca Głównego, oferującej prawie 3 500 mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A –  mówi Adam Schroeder, Associate, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w 2018 roku kształtowały się na poziomie 13,30 EUR/mkw. miesięcznie.

Silnik strony potrzebuje około jednej minuty, aby poniżej wyświetlił się formularz z raportem.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Szczecin MB.png
Adam Schroeder
informacja prasowa_Rozwój rynku biurowego w Szczecinie przyśpieszy w 2019 roku.pdf

Kontakt dla mediów