Coraz więcej biznesu w Katowicach

Coraz więcej biznesu w Katowicach

Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że na katowickim rynku biurowym znajduje się blisko 70 200 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie. Wśród sześciu realizowanych obecnie projektów największą inwestycją jest Face2Face Business Campus składający się z dwóch faz o łącznej powierzchni 46 800 mkw.  

Oddanie dwóch projektów biurowych o łącznej powierzchni 8 400 mkw. (budynki zlokalizowane przy ul. Brackiej 28 i 28a wybudowane przez firmę Opal), pozwoliło Katowicom utrzymać pozycję szóstego rynku biurowego w Polsce z całkowitymi zasobami na poziomie 527 100 mkw. Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że na zakończenie 2019 roku nowa podaż może osiągnąć wartość 44 100 mkw., po realizacji pięciu zapowiadanych projektów. Optymistyczne sygnały dla rynku wysyłają zarówno lokalni, jak i dobrze rozpoznawalni deweloperzy, którzy planują rozpoczęcie prac nad nowymi inwestycjami biurowymi. Ich oddanie jest przewidziane na przełomie 2021 i 2022 roku.

Popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł 29 800 mkw. (+24% r/r), a wśród największych transakcji znalazły się renegocjacje Unilever w Nowym Katowickim Centrum Biznesu (7 300 mkw.), przednajem Perform Group w Face2Face Business Campus I (6 400 mkw.) oraz dwie transakcje (renegocjacja i nowa umowa) Capgemini w budynkach Atrium (5 600 mkw.) oraz Brema (2 200 mkw.).

Dość wysoka aktywność najemców na katowickim rynku biurowym znalazła odzwierciedlenie w spadku stopy pustostanów do poziomu 7,4% (- 3,4 pp. r/r), nie miała natomiast wpływu na średnie stawki czynszu, które kształtowały się na poziomie 14,00 EUR/mkw./miesiąc.

- W minionym półroczu na katowickim rynku biurowym obserwowaliśmy dużą aktywność najemców w zakresie renegocjacji i przedłużeń trwających umów najmu. Najemcy, widząc rosnący popyt i niski wskaźnik powierzchni niewynajętej, zabezpieczają swoje dotychczasowe lokalizacje znacznie wcześniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Wielu deweloperów dostrzegło już zbliżającą się lukę podażową i rozpoczęło przygotowania pod nowe inwestycje - podsumowuje Tomasz Dyba, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Raport można pobrać klikając w link.

Autorzy: Katarzyna Lipka- Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield oraz Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Tomasz Dyba.jpg
Informacja prasowa_ Coraz więcej biznesu w Katowicach.pdf
Press release_Katowice sees business growth.pdf

Kontakt dla mediów