facebook web

Najbliższe 18 miesięcy hossy na łódzkim rynku biurowym

Najbliższe 18 miesięcy hossy na łódzkim rynku biurowym

Po ukończeniu trwających obecnie prac budowlanych, całkowite zasoby łódzkiego rynku biurowego powiększą się o 143 600 mkw. do końca 2020 roku. Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują jednak, że to nie koniec boomu inwestycyjnego w mieście. Dobrze znani deweloperzy mogą w niedługim czasie rozpocząć realizację kolejnych projektów w ścisłym centrum Łodzi oraz w okolicach Dworca Łódź Fabryczna.

- Sytuacja na łódzkim rynku biurowym jest bardzo dynamiczna. Z dużym entuzjazmem obserwujemy, jak deweloperzy przekształcają zabytkowe obiekty nadając im nowoczesny sznyt, a także umiejętnie wplatają całkiem nowe biurowce w historyczną tkankę miejską. Rewitalizacja Łodzi jest spektakularnym i unikatowym zjawiskiem w skali europejskiej, a obecna infrastruktura biurowa odpowiada na zróżnicowane potrzeby najemców. Deweloperzy już mają w planach uruchomienie kolejnych projektów. Ponadto, dzięki umiejętnie prowadzonej transformacji miasta i utrzymaniu tempa rozwoju na obecnym poziomie, Łódź ponownie otrzymała wyróżnienie „Miasto Przyjazne Inwestorom”. Pojawienie się kolejnych firm zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w Łodzi to tylko kwestia czasu powiedziała Zuzanna Krech, Starszy negocjator, Manager biura w Łodzi, Dział Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi na koniec czerwca br. wyniosły 496 700 mkw. W okresie od stycznia do czerwca, deweloperzy otrzymali pozwolenie na użytkowanie dwóch budynków biurowych – pierwszej fazy projektu Brama Miasta (25 500 mkw.) oraz budynku Sepia Office (2 300 mkw.). W kolejnych miesiącach, po ukończeniu realizacji dziewięciu nowych projektów, nowa podaż wzrośnie o 51 500 mkw., dzięki czemu na koniec 2019 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej Łodzi mogą osiągnąć poziom 548 000 mkw. W planach deweloperów na 2020 rok jest oddanie do użytku kolejnych 64 600 mkw. w takich projektach jak Hi Piotrkowska, druga faza Bramy Miasta oraz w nowej inwestycji Echo Investment – The React, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego.

Pojawienie się na rynku dwóch budynków biurowych nieznacznie wpłynęło na poziom pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 12,1% (+ 3,5 pp. r/r).

Całkowity wolumen najmu (tj. popyt brutto) w Łodzi w pierwszej połowie roku wyniósł 32 900 mkw., co oznacza wzrost o 16% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Transakcje przednajmu były popularną praktyką rynkową i stanowiły aż 70% popytu netto. Wśród największych zarejestrowanych transakcji znalazły się nowe umowy firmy Nordea Operations Centre w budynkach Red Tower (3 275 mkw.) oraz Cross Point C (3 250 mkw.). Swoje wejście do Łodzi dwoma umowami przednajmu w budynkach Hi Piotrowska (4 950 mkw.) oraz Imagine (1 940 mkw.) zapowiedział jeden z najszybciej rozwijających się operatorów powierzchni elastycznej – firma NewWork. Nieco większa aktywność najemców nie wpłynęła znacząco na wyjściowe stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, które utrzymały się na poziomie 13,50 EUR/mkw./miesiąc.

Raport można pobrać klikając w link.

Autorzy: Katarzyna Lipka- Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield oraz Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Zuzanna Krech
Informacja prasowa_Najbliższe 18 miesięcy hossy na łódzkim rynku biurowym.pdf
Press release_Łódź to see its office market boom in the next 18 months.pdf

Kontakt dla mediów