Brakuje wolnej powierzchni biurowej w Trójmieście

Brakuje wolnej powierzchni biurowej w Trójmieście

Nowa powierzchnia biurowa w Trójmieście jest bardzo szybko wchłaniana przez najemców. W pierwszym półroczu 2019 roku współczynnik absorpcji netto (16 300 mkw.), niemalże zrównał się z wartością nowej podaży (17 400 mkw.). Do końca 2019 roku planowane jest oddanie jeszcze ok. 50 000 mkw. nowych biur.

Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że całkowite zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście na zakończenie pierwszego półrocza 2019 roku wyniosły 792 400 mkw., dzięki czemu rynek ten utrzymał trzecią pozycję wśród wszystkich badanych rynków regionalnych za Krakowem i Wrocławiem (oba rynki z ponad milionem mkw. powierzchni biurowej). Wśród trzech oddanych w Gdańsku projektów największym był Heweliusz (10 000 mkw.) dostarczony przez Apollo-Rida Poland, a nową podaż (17 400 mkw.) uzupełniły budynek Garnizon – Hiro (5 000 mkw., Hossa) oraz Office Park Kokoszki B (2 400 mkw.)

W strukturze popytu ze względu na ograniczoną dostępność powierzchni biurowej całkowity wolumen najmu w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku w Trójmieście wyniósł 35 200 mkw. (+ 36% r/r), z czego 43% stanowiły renegocjacje i odnowienia umów najmu, 39% nowe umowy, a 18% ekspansje. Wśród największych transakcji znalazły się trzy umowy Nordea w Olivia Business Center (największa z nich została zawarta w budynku Olivia Star – 10 846 mkw. – ekspansja i renegocjacja), a także nowe umowy Dynatrace oraz Amazon – obie na ok. 4 000 mkw.

Na koniec czerwca br. stopa pustostanów w Trójmieście wyniosła 6,1%, a stawki za najlepsze powierzchnie biurowe utrzymały się na poziomie 14 EUR/mkw./miesiąc.

Raport można pobrać klikając w link.

Autorzy: Katarzyna Lipka- Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield oraz Jan Szulborski, Starszy konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

MB_3city_cover.jpg
informacja prasowa_Brakuje wolnej powierzchni biurowej w Trójmieście.pdf

Kontakt dla mediów