Trójmiasto kusi i przyciąga przedsiębiorców — już 13 proc. z nich planuje rozwój firm właśnie w Gdańsku, Gdyni bądź Sopocie

Trójmiasto kusi i przyciąga przedsiębiorców — już 13 proc. z nich planuje rozwój firm właśnie w Gdańsku, Gdyni bądź Sopocie

Coraz większa grupa właścicieli firm wysoko ocenia potencjał biznesowy Pomorza i chce tam rozwijać biznes – wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”. Do Gdańska, Gdyni i Sopotu najbardziej przyciąga ich atrakcyjność miejsca do życia oraz potencjał naukowy (odpowiednio 8,1 pkt. oraz 7,9 pkt. w 10-stopniowej skali).

Raport opisujący trójmiejski rynek jest częścią szerszego projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Badani – osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami – zostali zapytani o miejsca w Polsce, w których najchętniej ulokowaliby swoje inwestycje. Każde z miast regionalnych zostało wymienione przynajmniej raz. Trójmiasto uplasowało się na piątym miejscu wśród najczęściej rozważanych miejsc pod kątem nowych inwestycji.

Miasta rozważane pod kątem nowych inwestycji.jpg

Trójmiejska aglomeracja najlepszym miejscem do życia dla przyszłych kadr?

Odpowiedzi zarządców firm pokazują, że atrakcyjna lokalizacja do inwestowania to miasto, w którym nie tylko dobrze się pracuje, ale także mieszka. W tym zakresie Trójmiasto świeci przykładem. Jako miejsce do życia w badaniu „Business Environment Assessment Study” ten aspekt został oceniony najwyżej i otrzymał aż 8,1 pkt. w 10-stopniowej skali. Dlaczego w Trójmieście żyje się tak dobrze? Według inwestorów decyduje o tym jakość środowiska naturalnego (8,7 pkt.), bezpieczeństwo (8,2 pkt.) oraz oferta handlowa (8,2 pkt.).

Ocenę Trójmiasta jako miejsca do życia potwierdzają również inne analizy. W międzynarodowym rankingu jakości życia 2019 serwisu Numbeo wzięto pod lupę m.in. koszty utrzymania, dostęp do opieki zdrowotnej i wskaźnik zanieczyszczeń. Gdańsk znalazł się w pierwszej setce najlepiej ocenionych miast, wyprzedzając m.in. Lizbonę, Paryż i Rzym.

- Dynamiczny rozwój gospodarczy Trójmiasta, jak i warunki do życia dla pracowników sprawiają, że jest to jedna z lokalizacji najczęściej rozważanych przez firmy, które chcą ulokować swoją siedzibę w Polsce, ale z różnych powodów – nie wybierają Warszawy. Pozytywny wizerunek regionu w kraju i za granicą, potencjał edukacyjny czy bardzo dobra infrastruktura transportowa powodują, że miasto stało się kluczową lokalizacją rozważaną przez inwestorów z sektora SSC/BPO oraz IT. Świetnie wykształcona kadra przyciąga coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe do Trójmiasta, co z kolei wpływa na tworzenie się nowych miejsc pracy, które zachęcają specjalistów i menedżerów z całej Polski do wyboru Gdańska, Gdyni lub Sopotu jako miejsca zamieszkania – powiedział Artur Skiba, Prezes Antal.

Trójmiasto jednym z czołowych centrów naukowych w Polsce

Przedsiębiorcy nie obawiają się również o brak odpowiednich kadr w przyszłości. Potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników zajął drugie miejsce wśród ocenianych aspektów - na 7,9 pkt. w 10-stopniowej skali. Złożyły się na to dwa wskaźniki –  zaplecze edukacji zawodowej/szkół średnich (8,1 pkt.) oraz zaplecze edukacji wyższej (7,8 pkt.). Warto dodać, że w województwie pomorskim na 19 uczelniach studiuje niemal 80 tys. studentów (źródło: GUS).

Do biura samolotem, pociągiem lub … rowerem

Trzecim czynnikiem, który przedsiębiorcy uważają za najkorzystniejszy w odniesieniu do Trójmiasta, jest świetnie rozwinięta infrastruktura transportowa. Czynnik otrzymał aż 7,4 pkt w 10 pkt. skali. Najlepiej został oceniony wskaźnik transportu lotniczego – 8,4 pkt., a drugie miejsce ex aequo zajęły transport kolejowy oraz infrastruktura rowerowa (po 8,3 pkt.). Nic dziwnego, gdyż trójmiejski rynek może pochwalić się trzecim co do wielkości lotniskiem w kraju, z jedną z największych siatek połączeń oraz bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą kolejową z pociągami dużych prędkości Pendolino. Ważnym wyróżnikiem Trójmiasta w porównaniu do pozostałych ośrodków miejskich w Polsce jest z pewnością bezpośrednia dostępność do największego w Polsce portu morskiego.

Podobną ocenę do infrastruktury otrzymała przestrzeń biurowa (7,4 pkt.). Trójmiejski rynek biurowy należy do ścisłej czołówki rynków regionalnych, a zasób 775 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej zapewnia aktualnie 3. miejsce w Polsce. Na tak wysoką ocenę w szczególności miały wpływ dostępność i jakość powierzchni biurowej (odpowiednio 8,3 i 8,2 pkt.). Wysoko został oceniony również dojazd do biura (7,1 pkt.).

- Większość nowoczesnych budynków biurowych w Trójmieście jest stosunkowo młoda, powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Lokalni deweloperzy, aby przyciągnąć nowych inwestorów, przykładali szczególną uwagę do jakości, efektywności oraz lokalizacji powierzchni. Czyli takiego pakietu funkcjonalności budynku, który może służyć jako narzędzie do wygrania walki o pracownika, co na współczesnym rynku staje się coraz większym wyzwaniem. Stąd tak wysoka ocena zarówno dostępności, jakości oraz dojazdu do obiektów biurowych w stosunku do innych miast – powiedział Adam Schroeder, Associate, Manager of Tricity Office, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

- Trójmiasto to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Polsce. Trzecie miasto regionalne w kraju, zaraz za Wrocławiem i Krakowem, z olbrzymim potencjałem. Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują obecnie blisko 800 tys mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a do 2021 roku rynek biurowy przekroczy 1 mln mkw. Dotychczasowe projekty firmy Vastint, tj. Sopot Marriott Resort & Spa, Gdynia Waterfront I, Riverview oraz skala planowanych inwestycji w Trójmieście, tj. Riverview II, Gdynia Waterfront II, Kielecka 2,  pokazuje jak perspektywicznie i optymistycznie patrzymy na tą cześć Polski. Uważamy, że Trójmiasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów i siła tego miejsca z roku na rok będzie rosła – powiedział Maciej Kandybowicz, Leasing Manager, Vastint Poland.

 

Raport jest dostępny pod linkiem: https://antal.pl/wiedza/raport/potencjal-inwestycyjny-trojmiasta-beas

O raporcie

Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało prowadzone w latach 2017-2019 na próbie 588 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Raport został uzupełniony danymi: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP.

O Antal

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka jest obecna w Polsce od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych na polskim rynku wprowadziliśmy macierzowy podział zespołów, dzięki czemu nasi konsultanci specjalizują się zarówno w rekrutacji w zakresie sektora, jak i stanowiska. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W tym roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.

Partnerzy strategiczni

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE.

O Vastint

Vastint jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od 30 lat. Filary działalności to zarządzanie portfolio nieruchomości i rozwój projektów komercyjnych,  włączając projekty mieszkaniowe i sprzedaż.

W Polsce firma prowadzi działalność od 1992 roku. Vastint Poland z powodzeniem realizuje projekty mieszkaniowe, biurowce, innowacyjne parki biznesowe i hotele w dużych miastach na terenie Polski. Inwestycje współgrają z wizerunkiem nowoczesnych firm, oferując jednocześnie funkcjonalność i przyjazne środowisku rozwiązania. 

Więcej informacji: www.vastint.eu.

Załączniki

BEAS_3city.png
Adam Schroeder
Miasta rozważane pod kątem nowych inwestycji.jpg
Wyniki Raportu Potencjał Inwestycyjny Trójmiasta_informacja prasowa_23102019.pdf
Miasta rozważane pod kątem nowych inwestycji.jpg

Kontakt dla mediów