Nowy raport Cushman & Wakefield: dyrektorzy CRE nadal doceniają zalety coworkingu

Nowy raport Cushman & Wakefield: dyrektorzy CRE nadal doceniają zalety coworkingu

Z badania przeprowadzonego wspólnie przez Cushman & Wakefield i CoreNet Global wynika, że wielu dyrektorów przewiduje dwukrotny wzrost wynajmowanej powierzchni coworkingowej w najbliższych pięciu latach

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) opublikowała raport prezentujący opinie firm na temat wartości, jakie daje korzystanie z elastycznych miejsc pracy i powierzchni coworkingowych.

Firma Cushman & Wakefield wraz z CoreNet Global, globalnym stowarzyszeniem dyrektorów CRE (Corporate Real Estate), przeprowadziła ankietę wśród ponad 550 dyrektorów CRE firm działających na całym świecie. Pytania skierowane do uczestników badania dotyczyły ich ogólnej oceny sektora powierzchni coworkingowych, zalet i wad coworkingu, przewidywanego wpływu na wysokość kosztów oraz dotychczasowego i przyszłego sposobu korzystania z elastycznych powierzchni biurowych przez pracowników.

Najważniejsze informacje z raportu:

Prawie dwie trzecie firm korzysta do pewnego stopnia z powierzchni coworkingowych, ale wielu respondentów przewiduje dwukrotny wzrost wynajmowanej powierzchni tego typu w najbliższych pięciu latach.

- Wyniki pokazują, że dyrektorzy firm ogólnie pozytywnie oceniają coworking i rośnie znaczenie elastycznych powierzchni w ich strategiach najmu - mówi Tamás Polster, dyrektor ds. doradztwa strategicznego w regionie EMEA w dziale Global Occupier Services firmy Cushman & Wakefield. - Odsetek pracowników mających dostęp do powierzchni elastycznych wzrasta, a respondenci prognozują, że w następnych pięciu latach z powierzchni coworkingowych regularnie będzie korzystało 24 proc. zatrudnionej kadry.

Jedna trzecia firm korzystających z powierzchni elastycznych wskazuje na ponad 5-procentowe oszczędności kosztów najmu.

- Dyrektorzy firm coraz częściej dostrzegają, że uwzględnienie powierzchni elastycznych w realizowanych strategiach w znaczący sposób ułatwia pozyskiwanie utalentowanych pracowników i jednocześnie pozwala obniżyć koszty najmu dzięki możliwości dostosowywania się do ciągłej fluktuacji kadr - dodaje Tamás Polster.

Pomimo ogólnie pozytywnej opinii o coworkingu, dyrektorzy CRE zdają sobie sprawę z wyzwań dla pracowników. 

Mniej więcej połowa (48 proc.) respondentów wskazuje na większe trudności z utrzymaniem kultury i spójności korporacyjnej w sytuacji, gdy pracownicy funkcjonują we współdzielonej przestrzeni coworkingowej poza biurem firmy. Dla podobnej liczby respondentów powodem do obaw jest bezpieczeństwo cyfrowe. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo obaw wskazywanych przez dyrektorów CRE, krajowi i globalni operatorzy elastycznych miejsc prac mają bogate doświadczenie w zapewnianiu klientom dostępu do mechanizmów gwarantujących niezbędne bezpieczeństwo cyfrowe. Dodatkowo, według 50 proc. firm coworking to raczej szansa na zwiększenie zadowolenia pracowników niż czynnik negatywnie wpływający na zaangażowanie pracowników, satysfakcję z wykonywanej pracy czy wydajność.

W lutym 2019 roku firma Cushman & Wakefield opublikowała raport na temat elastycznych powierzchni biurowych w Polsce pt. „Coworking sector in Poland”, który podkreśla rosnące znaczenie takich wartości jak społeczność, otwartość, współpraca czy dostępność. Dynamiczny rozwój sektora coworkingowego w Polsce rozpoczął się niecałe siedem lat temu, ale branża ta jest obecna w Polsce od ok. 20 lat.

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Coworking_global.jpg
CW_Coworking_Report_2019
EN_191030 CW Corenet Coworking Report_EMEA.pdf
PL191030 CW Corenet Coworking Report_EMEA.pdf

Kontakt dla mediów