Coraz większa aktywność deweloperów w Katowicach

Coraz większa aktywność deweloperów w Katowicach

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała rok 2019 na katowickim rynku nowoczesnych powierzchni biurowych.

  • W 2019 roku w Katowicach oddano do użytku 10 tys. mkw. powierzchni biurowej.
  • Popyt brutto wyniósł 82,3 tys. mkw., co stanowi wzrost o 115% w stosunku do 2018 roku.
  • Stopa pustostanów zmalała o 3,2 pp. i wynosi obecnie 5,6%.
  • Absorpcja netto powierzchni biurowej w Katowicach wyniosła 24,6 tys. mkw., przewyższając tym samym poziom nowej podaży.
  • Stawki bazowe czynszów utrzymały się na poziomie 14 EUR/mkw./miesiąc.

 

Podaż

Katowice to szósty co do wielkości rynek nieruchomości biurowych w Polsce, którego całkowity zasób powierzchni oferuje łącznie 528 400 mkw. W ostatnich dwunastu miesiącach katowicki rynek powiększył się o blisko 10 000 mkw. w trzech projektach biurowych. W 2019 roku firma Opal oddała do użytku dwa budynki przy ulicy Brackiej 28 i 28a o łącznej powierzchni 8 400 mkw. Ponadto do użytku po gruntownej modernizacji oddany został budynek przy ul. Porcelanowej 60.

Podczas gdy 2019 rok charakteryzował się ograniczoną aktywnością deweloperów w Katowicach, obecnie w budowie znajduje się już ponad 210 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w 13 projektach. Do największych projektów planowanych do oddania możemy zaliczyć kompleks biurowy Face 2 Face (Echo Investment) o łącznej powierzchni 46 800 mkw., drugą fazę projektu .KTW (TDJEstate, 39 900 mkw.) oraz GlobalOffice Park (Cavatina), który dostarczy na rynek ponad 59 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Motywacja deweloperów do inwestowania w Katowicach jest bardzo różna, jednak czynnikiem wspólnym dla wszystkich jest oczywiście populacja całej metropolii. Oprócz metropolii Warszawskiej nie ma w Polsce drugiego tak dobrze skomunikowanego obszaru, na którym żyje i pracuje ponad 2,3 mln ludzi – mówi Tomasz Dyba, negocjator w firmie Cushman&Wakefield.

 

Popyt

Popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach w 2019 roku wyniósł 82 300 mkw. i był ponad dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Nowe umowy stanowiły 56% wszystkich zawartych transakcji. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 28% i 14% wszystkich zawartych transakcji. Do największych transakcji w Katowicach możemy zaliczyć renegocjację umowy IBM w budynku A4 Business Park I (8 650 mkw.), renegocjację umowy Unilever w Nowym Katowickim Centrum (7 300 mkw.), Perform Group wFace2Face Business Campus I (6 400 mkw.), umowę przednajmu Honeywell w Face 2 Face (6 350 mkw.) oraz transakcje Capgemini w budynkach Atrium (5 600 mkw.) oraz Budynku Biurowym Brema (2 200 mkw.).

 

Pustostany

Wraz z relatywnie wysoką aktywnością najemców w ostatnich dwunastu miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej zmalał do poziomu 5,6% co stanowi spadek o 3,2 pp. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Relatywnie wysoki spadek dostępnej powierzchni został odzwierciedlony w wartości absorpcji netto, która wyniosła 24 600 mkw., tym samym przewyższając podaż nowej powierzchni.

 

Czynsze

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w pierwszej połowie 2019 roku kształtowały się na poziomie 14,00 EUR/ mkw./ miesięcznie.

Najwyższe czynsze są osiągalne w projektach zlokalizowanych w ścisłym centrum Katowic. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest łatwość dojazdu dowolnym środkiem transportu z całego Śląska oraz wysoka dostępność zróżnicowanych punktów usługowych, ułatwiających codzienne funkcjonowanie każdego pracownika – mówi Tomasz Dyba.

 

Prognoza

W 2020 roku do użytku oddanych zostanie blisko 70 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w 7 projektach, z czego znacząca większość powierzchni biurowej jest już zabezpieczona umowami przednajmu. W wyniku dużego zainteresowania najemców nowo powstałymi projektami w ostatnich miesiącach ruszyły projekty Global Office Park czy .KTW II. Szacuje się, że w latach 2021 i 2022 do użytku oddanych zostanie odpowiednio 45 200 mkw. oraz 67 400 mkw., dzięki czemu przez najbliższe trzy lata zasób powierzchni biurowej w Katowicach będzie się powiększać o średnio 10% rocznie.

Tak duża konkurencja wpłynie pozytywnie na jakość dostarczanych obiektów w Katowicach i wymusi na wynajmujących większą agresywności w kwestii warunków finansowych, co z kolei przyczyni się do jeszcze większej konkurencyjności Katowic w porównaniu z innymi ośrodkami miejskimi – dodaje Tomasz Dyba.

Link do pobrania raportu: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-03-19/2hp6m9

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Coraz_wieksza_aktywnosc_deweloperow_w_Katowicach.pdf
Katowice_marketbeat.PNG

Kontakt dla mediów