W Poznaniu już ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej

W Poznaniu już ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała ostatni rok na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych w Poznaniu.

  • W 2019 roku poznański rynek powierzchni biurowych powiększył się o 85 700 mkw., co daje łącznie zasoby w wysokości 564 800 mkw.
  • Wskaźnik powierzchni niewynajętej wzrósł o 3,6 pp. i wynosi 10,8%.
  • W budowie znajdują się aktualnie dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51 100 mkw.
  • Stawki bazowe wynoszą obecnie 14,5 EUR/mkw.
  • Popyt w ubiegłym roku był o blisko 42% niższy niż w 2018 roku.

 

Podaż

Poznański rynek biurowy w 2019 roku powiększył się o blisko 18%, a całkowity zasób powierzchni biurowej wyniósł 564 800 mkw. Do użytku oddanych zostało dziesięć projektów o łącznej powierzchni 85 700 mkw. Największym z nich była druga faza kompleksu Business Garden Poznań należącego do firmy Vastint. Kompleks składa się z pięciu budynków biurowych o łącznej powierzchni 46 100 mkw. Ponadto do użytku oddane zostały pierwsze dwa budynki należące do kompleksu Nowy Rynek o łącznej powierzchni 30 700 mkw.

Ze względu na relatywnie wysoki przyrost nowej podaży w 2019 roku większość nowych inwestycji w Poznaniu została wstrzymana do momentu oceny wpływu szczytu podaży na poznański rynek biurowy – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

 

Popyt

Popyt na powierzchnie biurowe w 2019 roku wyniósł 40 700 mkw. i był o blisko 42% niższy niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Ponad 62% wszystkich umów stanowiły nowe umowy, a renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 29% i 9%. Do największych transakcji najmu w 2019 roku możemy zaliczyć umowy zawarte przez nieujawnionych najemców w kompleksie Business Garden Poznań (3 420 mkw. – nowa umowa) oraz w budynku Andersia Business Center (3 000 mkw.– renegocjacje oraz ekspansja). W obydwu największych transakcjach w 2019 roku najemców reprezentowała firma Cushman & Wakefield. Trzecią co do wielkości transakcją było odnowienie umowy najmu przez spółkę Arvato w budynku Centrum Biurowe Globis (2 790 mkw.).

Firmy planujące swój rozwój w stolicy Wielkopolski doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center, ale pojawiają się też całkiem nowe podmioty – mówi Grzegorz Bobrowski, Negotiator, Cushman & Wakefield.

 

Powierzchnie niewynajęte

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł o 3,6 pp. i wyniósł 10,8%.

Blisko 50% dostępnej powierzchni biurowej w Poznaniu zlokalizowanej jest w ramach kompleksu Business Garden Poznań. Patrząc na pozostałą część rynku, dostępność powierzchni jest ograniczona, zwłaszcza dla najemców poszukujących powierzchni biurowej przekraczającej 1 000 mkw.- mówi Jan Szulborski.

 

Czynsze

Średnie stawki za powierzchnie biurowe w centrum Poznania w 2019 roku kształtowały się na poziomie 14,50 EUR/ mkw./ miesięcznie. Ograniczona dostępność powierzchni biurowej w centrum Poznania może doprowadzić do presji na wzrost stawek bazowych lub zmniejszanie pakietu zachęt.

 

Prognozy

Obecnie w budowie znajdują się dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51 100 mkw., z czego budynek Giant Office (Giant Invest – 15 300 mkw.) zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2020 roku, a kolejna faza kompleksu Nowy Rynek (Skanska – 35 800 mkw.) w drugiej połowie 2021 roku.

Rozwój rynku biurowego w Poznaniu w ostatnim czasie jest bardzo zauważalny, również dzięki wzrostowi zainteresowania powierzchniami coworkingowymi. Obecni tutaj operatorzy notują doskonałe wyniki, co z pewnością zachęci inne firmy zajmujące się wynajmem powierzchni elastycznych do otwarcia swoich kolejnych lokalizacji w Poznaniu w niedługim czasie – dodaje Grzegorz Bobrowski.

Pełna wersja raportu znajduje się pod poniższym linkiem: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-03-20/2hrpg4

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWakeCE

Załączniki

Poznan marketbeat
W_Poznaniu_już_ponad_pół_miliona_metrów_kwadratowych_powierzchni_biurowej.pdf

Kontakt dla mediów