Czym jest terminal przeładunkowy ?

Czym jest terminal przeładunkowy ?

Czym jest terminal przeładunkowy?

Transport towarów oraz ładunków wymaga często wykorzystania więcej niż tylko jednego środka transportu. Do przeładowania towarów potrzeba sporo miejsca, umiejętności oraz wypełnienia odpowiedniej dokumentacji. W tym celu powstają terminale przeładunkowe.

Terminal przeładunkowy jest to zatem miejsce, w którym dochodzi do przeładowania i zmiany jednego środka transportu na inny. Bywa również nazywany punktem styku różnych gałęzi transportu.

Terminal przeładunkowy często wykorzystuje się nie tylko do samego przeładunku, ale również składowania jednostek transportowych oraz towarów, w tym ich sortowania, etykietowania czy dystrybuowania. Jego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od wyposażenia w odpowiednią infrastrukturę, w tym m.in. suwnice, żurawie samojezdne i nabrzeżne, ciągniki technologiczne, naczepy, ładowarki, koparki, a także od właściwej organizacji toczących się w nim procesów. Coraz częściej terminale przeładunkowe oferują również usługi logistyki i spedycji, dlatego w obiektach tego typu zatrudniani są wysokiej klasy specjaliści, którzy zajmują się optymalizacją wszelkich działań.

Klasyfikacja terminali

Funkcjonuje kilka typów terminali przeładunkowych. Możemy podzielić je ze względu na lokalizację (terminal morski, terminal śródlądowy, terminal lądowy, terminal lotniczy), wielkość (małe, średnie, duże albo bardzo duże) i rodzaj obsługiwanych towarów (uniwersalne, w tym drobnicowe, masowe i mieszane, oraz specjalistyczne, np. promowe, gazoporty, do obsługi ładunków zjednostkowanych).

Intermodalny terminal przeładunkowy

Transport intermodalny oznacza łańcuch transportowy, w którym wykorzystywane są dwa środki transportu lub więcej, przy czym same przewożone towary nie są przeładowywane, a jedynie jednostka ładunkowa zmienia środek transportu. Przez pojęcie jednostki ładunkowej stosowane w transporcie intermodalnym rozumiemy w szczególności kontenery, nadwozia wymienne lub naczepy właściwe.

W odróżnieniu wiec od klasycznego terminalu przeładunkowego intermodalny terminal przeładunkowy jest miejscem, gdzie środek transportu jednostki intermodalnej zostaje zmieniony bez przeładowywania towarów.

Terminale przeładunkowe w Polsce

Na terenie Polski w 2020 r. zlokalizowane były 34 aktywne terminale intermodalne, z czego 4 obsługiwały przesyłki morze-kolej i morze-droga (terminale morskie), a 30 obsługiwało przesyłki kolej-droga (terminale lądowe). W 2021 roku liczba terminali wzrosła do 43[1]. Najwięcej terminali intermodalnych znajduje się w województwach łódzkim, wielkopolskim i śląskim.

Dzięki systematycznej budowie kolejnych takich obiektów transport intermodalny staje się coraz popularniejszy w Polsce oraz za granicą. Jego rozwój pozwala na redukcję kosztów przewozu towarów oraz zwiększa możliwości nawiązania współpracy z zagranicznymi kontrahentami, a co za tym idzie płynnego obrotu towarów.

Jako punkty styku różnych gałęzi transportu terminale przeładunkowe pełnią kluczową rolę w realizacji działań logistycznych i spedycyjnych. Przyjmuje się, że w przyszłości ich znaczenie będzie jeszcze większe, a to za sprawą transportu intermodalnego, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki.

[1] https://dane.utk.gov.pl/sts/transport-intermodalny/mapa-terminali/17444,Dane-o-terminalach-intermodalnych.html#Mapa

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2021 roku jej przychody wyniosły 9,4 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake 

Załączniki

2022 05 30 Czym jest terminal przeładunkowy PL
Katarzyna Misztal
Grafika PL

Kontakt dla mediów